Stráž prírody je štátny orgán, ktorý vykonáva kontrolnú aj výchovno-vzdelávaciu činnosť na úseku ochrany životného prostredia. Prostredníctvom Stráže prírody plnia Štátna ochrana prírody SR a Správy národných parkov svoju zákonnú povinnosť zabezpečovať v teréne strážnu službu, aby sa predchádzalo porušovaniu zákona a poškodzovaniu životného prostredia.
Nakoľko právo na priaznivé životné prostredie je zakotvené v Ústave SR a má prednosť pred individuálnymi vlastníckymi právami, aj vlastníci a správcovia pozemkov musia strpieť výkon kontrolnej činnosti, ktorá sleduje verejný záujem a ochranu spoločného prírodného bohatstva a vzhľadu krajiny pred zbytočným poškodzovaním.
Členovia stráže prírody majú k dispozícii oprávnenia, ktoré umožňujú efektívny výkon kontroly aj prekonanie odporu páchateľov a každý je povinný strpieť výkon týchto oprávnení (hrozí sankcia 9958,17 EUR), najmä uposlúchnutím výzvy na zastavenie vozidla, preukázaním totožnosti a poskytnutím súčinnosti pri konkrétnych úkonoch. Zákroky Stráže prírody bývajú dokumentované a za priestupok môže člen stráže prírody udeliť na mieste blokovú pokutu do výšky 300 EUR alebo postúpiť vec na správne konanie, kde môže byť sankcia niekoľkonásobne vyššia (zväčša do 3319,39 EUR). V špecifických prípadoch a ak osoba spolupracuje, je možné vec vyriešiť aj dohovorom. Člen stráže prírody môže v prípade dôvodného podozrenia prehľadať dopravný prostriedok alebo obsah batožiny, požadovať podanie vysvetlenia, predloženie potrebných dokladov, kontrolovať pôvod prepravovaného dreva, vstupovať na pozemky, odňať jedinca chráneného druhu alebo inú vec súvisiacu so spáchaním priestupku, prikázať osobe, aby opustila územie a podobne. V prípade odporu podozrivej osoby môže za konkrétnych podmienok použiť donucovacie prostriedky (hmaty a chvaty, putá, obušok, slzotvorné prostriedky, psa...) alebo zbraň.
Člen stráže prírody počas strážnej služby koná vždy v súlade so zákonmi a internými predpismi ŠOP SR a v rámci odbornej prípravy je školený, ako postupovať a riešiť jednotlivé situácie. Vozidlo Stráže prírody je označené nápisom za čelným sklom. V niektorých prípadoch môže byť člen stráže prírody aj v občianskom odeve bez označenia, pričom sa však vždy preukazuje ústnym vyhlásením "stráž prírody" a odznakom, na požiadanie predloží k nahliadnutiu aj prednú stranu preukazu. Člen stráže prírody nenosí menovku a nemusí pri činnosti prezradiť svoje meno ani priezvisko.
V prípadoch, kedy nie je možné zistiť totožnosť kontrolovanej osoby, môže byť obmedzená jej osobná sloboda za účelom odovzdania Policajnému zboru na stotožnenie, aby mohla Stráž prírody dokončiť zákrok a spoľahlivo vyhodnotiť, či bol spáchaný priestupok. Pri kontrole oprávnenosti vjazdu motorovým vozidlom do chránených území, kde je jazdenie zakázané, je potrebné zistiť totožnosť osoby a či sa jedná osobne o vlastníka, správcu alebo nájomcu pozemku, po ktorom sa jazdí, alebo či osoba disponuje iným zákonným oprávnením (obhospodarovanie lesa, výkon poľovníctva...). Aj v prípade odstavenia vozidla v chránenom území mimo dohľad je vhodné ponechať za čelným sklom príslušné povolenie, aby sa predišlo zbytočnému predvolávaniu vlastníkov vozidla na objasňovanie. Výnimka z niektorých zákazov, ktorá prislúcha osobe vlastníka, nie je prenosná na ďalšie fyzické alebo právnické osoby, v chránenom území s 2. a vyšším stupňom ochrany nemôže dať individuálny vlastník súhlas tretej osobe, aby použila cestu alebo pozemok, po ktorej je zákonom zakázané jazdiť, ako to umožňuje napríklad zákon o lesoch mimo chránených území. Nie je vylúčené, že v prípade dôvodného podozrenia by bol aj vlastník skontrolovaný, či nepreváža nelegálne vyrúbané drevo prípadne zver, ryby alebo chránené živočíchy nadobudnuté v rozpore so zákonom. V prípade zistenia skutočností, ktoré nasvedčujú, že došlo k spáchaniu iného správneho deliktu, ktorý nie je v kompetencii Stráže prírody, alebo trestného činu, je člen stráže povinný odovzdať vec iným príslušným orgánom na doriešenie.
Cieľom kontrol nie je výber pokút, ani zbytočné obmedzovanie alebo zasahovanie do práv občanov, ale dodržiavanie platného zákona a obmedzenie činnosti, ktorá má negatívny vplyv na predmet ochrany v danom území a ktorou dochádza k rušeniu chránených živočíchov v ich prirodzenom prostredí, poškodzovaniu vzácnych biotopov, hromadeniu odpadu a podobne. Výnos z pokút udelených členmi stráže prírody je príjmom Environmentálneho fondu a financujú sa z nich rôzne environmentálne projekty (budovanie kanalizácie, odstraňovanie skládok atď.).
Žiadame aj vlastníkov pozemkov, aby pri prípadnej kontrole spolupracovali s členmi stráže prírody v záujme skrátenia trvania kontroly a minimalizácie zásahu do práv.
© 2018 Lesné spoločenstvo Štiavnik, s.r.o. - Štiavnik | Pravidlá používania cookies | Tvorba webu EDMAX® studio